Central Advisory Committee and Office of Academic Affairs and Instrument Service
  Sitemap   Home   Chinese   Academia Sinica

Home > Postdoctoral Scholar Program > Past Awardees
 
2nd Session, 2019
1st Session, 2019
2nd Session, 2018
1st Session, 2018
2nd Session, 2017
1st Session, 2017
2nd Session, 2016
1st Session, 2016
2nd Session, 2015
1st Session, 2015
2nd Session, 2014
1st Session, 2014
2nd Session, 2013
1st Session, 2013
2nd Session, 2012
1st Session, 2012
2nd Session, 2011
1st Session, 2011
2nd Session, 2010
1st Session, 2010
2nd Session, 2009
1st Session, 2009
2nd Session, 2017 (Chinese Version)
Division of Mathematics and Physical Sciences
Distinguished Postdoctoral Scholars
Institute of Physics:Chen, Peng-Jen
Regular Postdoctoral Scholars
Institute of Physics:Nemallapudi, Mythra Varun、Quaresma, Marcia、Guan, Syu-You
Institute of Chemistry:Lyu, Lian-Ming、Liu, Chih-Cheng
Institute of Earth Sciences:Xu, Changyi、Chiu, Han-Yi
Institute of Information Science:Chen, Yu-Chi、Kao, Mong-Jen
Institute of Statistical Science:Shameem Akhtar, Yasmee、Kuo, Po-Chih
Institute of Atomic and Molecular Sciences:Lee, Chuan-Pei、Hsu, Po-Jen
Research Center for Environmental Changes:Prasanna K Naidu
Institute of Astronomy and Astrophysics:Wallstroem, Sofia、Koay, Jun Yi
Research Center for Applied Sciences:Chen, Chih-Chieh
Waitlisted Candidates (Ranked as follows)
(1) Institute of Atomic and Molecular Sciences:Liu, Yao-Li
(2) Institute of Statistical Science:Liang, Yu-Jen
(3) Institute of Information Science:Chan, Yi-Ming
(4) Research Center for Applied Sciences:Pan, Ming Yang
(5) Genomics Research Center :Huang, Phil
(6) Institute of Chemistry:Liang, Chia-Jung
(7) Institute of Earth Sciences:Lee, Kun-Han
 
Division of Life Sciences
Distinguished Postdoctoral Scholars
Institute of Physics:Chu, Li-An
Institute of Biomedical Sciences:Cheng, Yuan-Yuan
Regular Postdoctoral Scholars
Institute of Plant and Microbial Biology:Yu, Manda、Siao, Wei、Tseng, I-Chieh
Institute of Biological Chemistry:Chen, Hui-Yu
Institute of Biomedical Sciences:Su, Chun-Hao、Chou, En Ju、Su, Yu-Cheng、Lin, Yuh-Charn、Katkar, Gajanan Dattatray、Liou, An-Ting、Lin, Chien-Wei Leon
Institute of Molecular Biology:Yu, Chun Wei、Chen, Bo-Wei、Hsu, Tsan-Ting、Wu, Chia-Chou、Wang, Yi-Fang
Biodiversity Research Center:Wada, Naohisa、Ke, Huei-Mien
Agricultural Biotechnology Research Center:Tsai, Kuen-Jin
Waitlisted Candidates (Ranked as follows)
(1) Biodiversity Research Center:Shiau, Yo Jin
(2) Institute of Plant and Microbial Biology:Hsu, Ya-Wen
(3) Genomics Research Center :Munagala, Gurunadham
(4) Institute of Plant and Microbial Biology:Chang, Pearl Pei-Chun
(5) Institute of Molecular Biology:Yeh, Chi-Wei
 
Division of Humanities and Social Sciences
Distinguished Postdoctoral Scholars
Institute of History and Philology:Wang, Kuan-Wen
Institute of Ethnology:Lin, Yu-Sheng
Regular Postdoctoral Scholars
Institute of History and Philology:Fu, Yang
Institute of Ethnology:Roze, Candice、Yang, Fong-Ming
Institute of Modern History:Schicketanz, Erik Christopher、Burton-Rose, Daniel、Mao, Sheng
Institute of Economics:Liu, Shih-Fu
Institute of European and American Studies:Huang, Linus
Institute of Chinese Literature and Philosophy:Lin, Qian、Chen, Hao Che
Institute of Taiwan History:Li, Meng-Hsun、Tsuda, Isoko、Cheng, Yin-Yi
Institute of Sociology:Kao, Yu-Hui、Huang, Jaw-Nian (Ted)
Institute of Political Science:Pourzitakis, Efstratios
Research Center for Humanities and Social Sciences:Yang, Shang-Ju、Kraus, Filip
Institutum Iurisprudentiae:Chen, Yu-Jie、Chen, Hung-Ju
Waitlisted Candidates (Ranked as follows)
(1) Institute of Chinese Literature and Philosophy : Skerratt, Brian
(2) Institute of History and Philology : Fan, Liya
(3) Institute of Sociology : Chu, Feng-yi
(4) Institutum Iurisprudentiae : Shaw, Yung-Djong
   

 


  中央研究院101年度最佳網站評比佳作獎章
Best viewed in 1024x768 resolution
Copyright © 2007 Central Academic Advisory Committee and Department of Academic Affairs and Instrument Service, Academia Sinica
128, Academia Road, Section 2, Nankang, Taipei 11529, Taiwan

Privacy and security policy